Jakie są zasady NVC? Poznaj klucz do bliskich relacji
NVC czyli Nonviolent Communication (Porozumienie bez Przemocy) to sposób komunikacji, którego kluczowym założeniem jest przekonanie, że potrzeby wszystkich ludzi są tak samo ważne i determinują nasze działania. Z drugiej strony o tym, jakie mamy potrzeby, mówią zaś nasze uczucia.
Takie założenie pozwala oddzielić emocje od innych osób i skupić się na wewnętrznych zaspokojonych lub niezaspokojonych potrzebach. Wyjaśnia też, dlaczego karanie lub nagradzanie za zachowania jest bez sensu, skoro są one wtórne do naszych potrzeb.
Stworzona przez dr Marshalla Rosenberga koncepcja ułatwia komunikację między ludźmi, ponieważ wspiera w rozwiązywaniu konfliktów, i skutecznie motywuje ludzi do wspólnych działań.
W odcinku podcastu „Jakie są zasady NVC?” omawiam szerzej podstawy NVC oraz tłumaczę, dlaczego naprawdę warto je stosować. Dzięki temu możesz skutecznie budować relacje oparte na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i bliskości – zarówno w Twoim domu, jak i w miejscu pracy.
Jak nauczyć się Nonviolent Communication?
Biorąc pod uwagę, że NVC nie działa automatycznie, zacznij od najważniejszego – od decyzji. Wymaga świadomego wyboru, by porzucić schematy działania i myślenia oparte na dominacji, presji i poczuciu winy. To nie jest łatwe, jednak sprawi, że zaczniesz żyć szczęśliwiej.
Jeśli zdecydujesz się na życie zgodne z zasadami Nonviolent Communication, wybierzesz empatię, autentyczność i odpowiedzialność.
4 kluczowe kroki w praktyce NVC
Celem komunikacji Nonviolent Communication jest empatyczny kontakt. Z tego powodu system NVC opiera się na świadomym, szczerym i precyzyjnym ubieraniu w słowa tego, co chcemy przekazać. Prowadzą do niego cztery niezwykle ważne kroki:
- Obserwacja – umiejętność odróżniania faktów od ocen.
- Uczucia – rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji.
- Potrzeby – świadomość tego, co jest dla Ciebie ważne.
- Prośby – wyrażanie jasnych, możliwych do spełnienia próśb.
W podcaście omawiam szczegółowo każdy z nich, mając na uwadze ważność tych kroków. Zrozumienie ich pozwoli Ci skutecznie komunikować swoje potrzeby bez wywoływania oporu u drugiej osoby.
8 fundamentalnych przekonań i założeń Marshalla Rosenberga
Na zakończenie, zamiast podsumowanie, osiem przekonań niezwykle ważnych w koncepcji Rosenberga. Choć nigdy nie zostały formalnie spisane, jako zamknięta lista, dr Marshall Rosenberg często o nich wspominał w swoich książkach i warsztatach. Są to:
1. Wszystkie działania ludzi są próbą zaspokojenia potrzeb.
2. Potrzeby są uniwersalne.
3. Uczucia są informacjami na temat zaspokojonych lub niezaspokojonych potrzeb.
4. Ludzie lubią dawać, gdy czują, że to ich wolny wybór, a nie obowiązek
5. Ludzie nie są źli – ich zachowania są wynikiem niezaspokojonych potrzeb.
6. Empatia pozwala nam przekroczyć barierę ocen, oskarżeń i konfliktu.
7. Za każdym komunikatem stoi potrzeba – nasza lub cudza.
8. Wzajemne zrozumienie jest ważniejsze niż kompromis.
Podsumowując, poznanie zasad NVC, jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga nie tylko lepiej radzić sobie z trudnymi zachowaniami, ale także umożliwia głębsze rozpoznawanie emocji oraz potrzeb swoich i innych – nawet w najbardziej wymagających sytuacjach. Czy zatem jesteś już gotow_ na odkrycie świata bez przemocy? Skoro tak, zacznij od wysłuchania mojego nagrania!
🎧 Posłuchaj podcastu i sprawdź, jakie są zasady NVC, które już znasz – oraz te, które mogą stać się Twoim kolejnym krokiem.
👉Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/poziom-mi%C5%82o%C5%9Bci/id1662218478
👉Spotify: https://open.spotify.com/show/38IO2QdWpQLuhwcp2valix?si=8c954b7ff31c45c7
👉You Tube: https://youtu.be/0ShH0_v0czQ?si=ikRwXMMDFV0MWsRo
👉www.emiliakulpanowak.pl
Jeśli chcesz odkrywać, jak budować relacje oparte na bliskości, zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, posłuchaj innych odcinków podcastu Poziom Miłości. Te treści pomogą Ci lepiej rozumieć siebie i innych i uczyć się empatycznej komunikacji. W rezultacie odkryjesz, jak porozumiewać się z serca – bez presji, bez ocen i bez przemocy.
Sprawdź na przykład odcinek:
Podcast #134 Co Marshall Rosenberg mówił o potrzebach?
Chcesz dowiedzieć się, jak Marshall Rosenberg rozumiał potrzeby? Zastanawiasz się jak ta wiedza może zmienić Twoje relacje? Koniecznie przesłuchaj odcinek „Co Marshall Rosenberg mówi o potrzebach?”.
➡️ Posłuchaj: Co Marshall Rosenberg mówił o potrzebach? | podcast #136
👉Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/poziom-mi%C5%82o%C5%9Bci/id1662218478
👉Spotify: https://spoti.fi/3IwESfP
👉You Tube: https://youtu.be/9sCUxck5kvw
👉www.emiliakulpanowak.pl
Tu możesz wesprzeć podcast Poziom Miłości | Patronite: https://patronite.pl/poziommilosci
Świat NVC i Podcastu Poziom Miłości:
Komunikacja i relacje – praktyczny kurs NVC Komunikacja bez przemocy – Warszawa: https://emiliakulpanowak.pl/warsztat/komunikacja-i-relacje-praktyczny-kurs-nvc-komunikacja-bez-przemocy/
Jak się lepiej rozumieć – 6 filarów komunikacji (wprowadzenie do NVC) – kurs online do pracy własnej – https://emiliakulpanowak.pl/warsztat/zrozumiec-rozwiaz-konflikty-6-filarow-komunikacji-relacji-nvc-kurs-online/
Sprawdź kalendarz wydarzeń NVC na 2025 rok i zaplanuj swój rozwój w duchu Porozumienia bez Przemocy!
👉 https://emiliakulpanowak.pl/kalendarium/
Porozumienie bez przemocy podcast POZIOM MIŁOŚCI
Dobre relacje mają dwa źródła: to, jak mówisz i jak słuchasz, czyli świadoma komunikacja oraz to, jak bardzo siebie lubisz. Jak siebie traktujesz i jaką masz ze sobą relację. W podcaście Poziom Miłości pokazuję Ci, jak dbać o komunikację, relacje z innymi i ze sobą samym. Korzystam z zasobów NVC (Nonviolent Communication dra Marshalla B. Rosenberga, którego jestem certyfikowaną trenerką) oraz RH (Resonant Healing Sary Peyton, które łączy NVC i neurobiologię), a sama nazwa nawiązuje do poziomów świadomości opisanych przez dra Davida Hawkinsa.
Poziom Miłości jest skalibrowany bardzo wysoko – na 500 i jest energią życiową, w której świat jest przyjaznym miejscem pełnym miłości, a relacje kwitną.
Posłuchaj, polajkuj, udostępnij. Razem zbudujemy takie miejsce.
Muzyka i montaż: Marcin Rączka
Wsparcie asystenckie: Dorota Siwek
Autorka Podcastu, Emilia Kulpa-Nowak jest trenerką NVC, prowadzi warsztaty komunikacji i relacji, które znajdziesz na emiliakulpanowak.pl/warsztaty Jest autorką książek „Jak budować relację z dzieckiem?” i „Miłość dzień po dniu”, które znajdziesz na stronie wydawcy virgobooks.pl
0 komentarzy