Poziom Miłości

Poziom Miłości to podcast w którym dzielę się moimi pomysłami na to, jak budować relacje. Wg mnie wszystko zaczyna się od porządku ze sobą. I choć czasami mówimy, że my jesteśmy uporządkowani, to jednak nadal warto zadbać o to, by być ze sobą w relacji miłości. Miłość to nie tylko piękne uczucie, ale to także postawa, potrzeba i poziom energii, w którym zanurzamy nasze życie. W podcaście opieram się na mądrości i postawie NVC, a sama nazwa nawiązuje do poziomów świadomości opisanych przez dra Davida Hawkinsa. Poziom Miłości jest wykalibrowany przez niego na 500 i jest energią życiową, w której świat jest obfitym, pięknym i przyjaznym miejscem, a nam samym jest dobrze. Cokolwiek robimy i mówimy – robimy to z miłości. Brzmi dobrze?

Zapraszam do słuchania, może wspólnie dojdziemy do tego miejsca?

Nie ma ustalonej kolejności odcinków, każdy z nich jest porcją – wiedzy, mojego doświadczenia lub przemyśleń, czasami jest odpowiedzią na to, co przynosi mi świat. Możesz słuchać ich po kolei, losowo lub skorzystać z wyszukiwarki, by znaleźć to, czego akurat teraz potrzebujesz.

Skomentuj lub napisz do mnie, jeśli ten podcast Cię porusza, daj mi znać, że to, co robię, jest dla Ciebie ważne.

Odcinki

Seks - strategia kombo

by Emilia Kulpa-Nowak | Żeby dwoje chciało na raz? Jeśli jedna osoba chce seksu, a druga nie chce, zaczyna się balansowanie między oczekiwaniem i presją a odrzuceniem (lub lękiem przed odrzuceniem) i porzuceniem swoich potrzeb na rzecz "świętego spokoju". Przyjęcie NIE z delikatnością i szacunkiem wiąże się ze zrobieniem kroku w tył i sprawdzeniem, o co tak naprawdę chodzi mi z tym seksem? Mój podcast inspirowany jest NVC Marshalla B. Rosenberga i poziomami świadomości Davida Hawkinsa.

Czy muszę wybierać?

by Emilia Kulpa-Nowak | Pieniądze czy szczęście? Ja czy dzieci? Jeśli muszę wybrać jedną z dwóch opcji, to nie jest to wybór, tylko brak wyboru i wolności - jak w dylemacie Antygony: każda opcja jest zła. W podcaście Poziom miłości gościnią Emilii Kulpy-Nowak jest Agnieszka Dolata. Rozmawiamy o tym, jak NVC, Biologia Totalna i rodowa mądrość naszych przodków wspiera wybory - w wolności.

Nie jestem jeszcze wystarczająco dobra, by...

by Emilia Kulpa-Nowak | Na co nie jesteś jeszcze zbyt dobra? Do czego potrzebujesz przyzwolenia? A jeśli jesteś mężczyzną, to czy to wygodnie być zawsze "na czele"? Posłuchaj podcastu Emilii Kulpy-Nowak Poziom miłości, odc. 29. o pielęgnowanych przez pokolenia i kulturę przekonaniach na temat różnic między kobietami i mężczyznami. Czy naprawdę tak się różnimy? Podcast inspirowany NVC (Porozumienie bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga) i Poziomami świadomości Davida Hawkinsa

Rola życia

by Emilia Kulpa-Nowak | W swojej własnej roli - nie świata, nie społecznej, nie kobiecej, męskiej, żony czy matki, ale w swojej własnej. I choć czasami kobieta potrzebuje zgody, by wyjść ze swojego stereotypu i mężczyzna potrzebuje zgody, by wyjść ze swojego stereotypu, bo płeć czasami bardzo nas ogranicza. To jednak to, co najpierw jest nam potrzebne to akceptacja. Przyjęcie i uznanie tego, co jest, tego, co mamy. O roli życia, zmianie i integrowaniu rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka. Poziom miłości.

Piosenka o miłości

by Emilia Kulpa-Nowak | Jakich piosenek o miłości słuchasz? Co śpiewają Twoi ulubieni artyści? Przeszukujemy piosenki, która oddawałaby choć trochę naszą wizję miłości. Bycia pełnym i wartościowym, a nie o tęsknocie, braku, męce i udręce, o byciu porzuconym, o ranie samotności... W tym odcinku podcastu Poziom miłości postulujemy, szukamy i stwierdzamy, a także zapowiadamy pewną niespodziankę dla Was! To jest rozmowa o kulturze, o tęsknocie, o braku i kompletności. To jest też rozmowa o przynależności. Jak zawsze odwołujemy się i korzystamy z dorobku Davida Hawkinsa i Marshalla B. Rosenberga. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Akceptacja

by Emilia Kulpa-Nowak | Potrzeba czy postawa? Jak ją odróżnić od bierności, po co nam jest potrzebna akceptacja, jak działać, jak pielęgnować w sobie akceptację? David Hawkins w swoich Poziomach Świadomości określa cały poziom mianem akceptacji, a Marshall B. Rosenberg (NVC, Nonviolent Communication) nazywa ją potrzebą. Przyjrzyjmy się razem, co nam daje akceptacja. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Egoizm

by Emilia Kulpa-Nowak | Jesteś egoistą, myślisz tylko o sobie, nie jesteś pępkiem świata... a przecież niemal każda ścieżka rozwoju osobistego lub duchowego zachęca nas do tego, by się zajmować sobą. Zacznij od siebie, bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie, zajmuj się sobą, spełniaj swoje potrzeby, naucz się mówić o swoich potrzebach... Jak zajmować się sobą i nie stać się egoistą? A może to właśnie egoistą mamy się stać? Jak porzucać swoje ego i dbać o siebie? W rozmowie o egoizmie przyglądamy się uczuciom i potrzebom, a przyświeca nam podejście Poziomów Świadomości Davida Hawkinsa i NVC (Porozumienie bez przemocy) Marshalla B. Rosenberga. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Złość

by Emilia Kulpa-Nowak | Oczyszcza czy porywa? Krzywdzi czy służy? Po co nam ta cała złość? Poziom negatywny - w Poziomach Świadomości Davida Hawkinsa, dzwonek alarmowy - w podejściu NVC (Nonviolent Communication) Marshalla B. Rosenberga, przyzwyczailiśmy się widzieć złość jako niszczącą siłę, próbujemy ją wykrzyczeć, wyrzucić z siebie albo tłamsić i nie pozwalać jej się wyszaleć. Posłuchaj, co innego jest możliwe. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Słuchanie

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy Ty możesz mnie choć raz wysłuchać? Mówię do Ciebie, nie słyszysz? W ogóle mnie nie słuchasz! - czy to Twoje słowa/ myśli? Znasz je? Padają, gdy druga osoba słucha-nie słucha w taki sposób, który dla Ciebie jest jakoś trudny. Na czym polega na trudność? Co konkretnie Ci przeszkadza? Jak możesz zadbać o siebie i o tę relację?

Rywalizacja

by Emilia Kulpa-Nowak | Wkurzam się na to, jak bardzo ukochaliśmy sobie mit rywalizacji jako czegoś, co nas wspiera i jest ważne w życiu. Jest tyle badań, tyle obserwacji i tyle sprzeczności w tym micie. Jestem ciekawa, jak Ty to widzisz?

MIT Piękna

by Emilia Kulpa-Nowak | Im jestem starsza, tym bardziej zauważam, że uroda ma znaczenie. Heh, to trywialne i życzyłabym sobie świata, w którym to nie ma znaczenia, ale czy da się to osiągnąć?

mit romantycznej miłości

by Emilia Kulpa-Nowak | Wiemy, że mit romantycznej miłości jest tylko mitem, a jednak ciągle na tę miłość czekamy...prawda?

Niezależność a autonomia

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy człowiek wolny jest niezależny? Czy człowiek niezależny jest wolny? Dzisiaj zapraszam Cię do tego, by poprzyglądać się autonomii i niezależności i sprawdzić, jak one funkcjonują w Twoim życiu.

Mit wyłączności

by Emilia Kulpa-Nowak | Po to mam męża/żonę żeby zaspokajał/ła moje potrzeby. Dzisiaj porozmawiamy o tym, że nie koniecznie to jest prawda...

Jak stać się liderem wyzwań?

by Emilia Kulpa-Nowak | Kat, sprawca - wpaść w tę rolę, to wpaść w pułapkę. To nie jest "wdzięczna" rola, a jednak także i ta może wyzwolić wiele energii, zadowolenie i zaspokajać potrzeby. Gdybyśmy potrafili zaspokoić te potrzeby w inny sposób, być może chcielibyśmy zmienić swoją rolę - tylko na jaką? Na ratownika? ofiarę? Mam coś lepszego.

JAK PRZESTAĆ BYĆ OFIARĄ?

by Emilia Kulpa-Nowak | Która rola jest Ci bliska - ofiary, ratownika czy kata? Każda z nich może być trudna, może osłabiać naszą sprawczość, empatię, miłość do siebie.

Jak wyjść z roli ratownika?

by Emilia Kulpa-Nowak | Ratownik uwielbia ratować, w tym zadaniu się spełnia i zaspokaja morze potrzeb. Co możesz zrobić, by wyjść z tej roli?

Etykiety i oceny

by Emilia Kulpa-Nowak | Jak sobie radzić z tym, że zaczynamy się czasami nakręcać? Jak się odnaleźć w gąszczu etykiet i opinii na temat nas samych i osób z którymi tworzymy relacje?

Czy słowo ma znaczenie?

by Emilia Kulpa-Nowak | Czasami mówimy, że słowo ma wpływ na nasze relacje, ludzi z którymi żyjemy, ale czy to naprawdę chodzi o słowo?

Trudne komunikaty

by Emilia Kulpa-Nowak | Zdarza Ci się, że twój partner/partnerka mówi Ci trudne słowa? Wtedy trudno wytrwać w byciu razem w kontakcie. Relacja na chwile zupełnie się rozpada. Co możesz zrobić z trudnym komunikatem?

Wstyd

by Emilia Kulpa-Nowak | Chcesz przynależeć - być przyjętym, ważnym i widzianym w grupie osób, na których Ci zależy. A wiesz jaki mechanizm dba o Twoją przynależność? Ważny i czasami trudny mechanizm.

Intencje

by Emilia Kulpa-Nowak | Czasem ktoś Cię krytykuje, złości, obraża - masz tak? Dziś porozmawiamy o tym, co możemy zrobić w takiej sytuacji.

Dojrzałość i Samotność

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy dojrzałość oznacza samotność? Może nam się pojawić taka myśl, że jeżeli dojrzały człowiek dba o siebie sam to musi być bardzo samotny...

Być artystą

by Emilia Kulpa-Nowak | Na jakość świata w którym żyjemy składamy się my wszyscy. To jest suma, a może nawet iloczyn naszych potencjałów. W tym nagraniu o tym, dlaczego warto być artystą i wykorzystywać pełnię swoich zasobów.

wstyd i potrzeby

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy jesteś w stanie wziąć odpowiedzialność za każdą swoją potrzebę? W tą przestrzeń potrzeb czasem wkrada się wstyd, zapraszając nas do... weryfikacji przekonań!

dojrzałość

by Emilia Kulpa-Nowak | Dojrzałość nie jest związana z wiekiem, ani z odpowiedzialnością. Dzisiaj zapraszam Cię do podróży po dojrzałości.

strach i miłość

by Emilia Kulpa-Nowak | Dzisiaj opowiem o miłości i strachu. O dwóch energiach, które napędzają nasze życie.

Równowaga w życiu

by Emilia Kulpa-Nowak | Równowaga w życiu - wydaje się, że to taki króliczek, którego ciągle gonimy i nie możemy go złapać. Co to w ogóle jest ta równowaga?

Zasady i potrzeby

by Emilia Kulpa-Nowak | Zasady - budują bezpieczeństwo i przewidywalność. Potrzeby - mówią o życiu. Jak pogodzić pozorny ogień i wodę, by zasady nie blokowały naszych potrzeb?

Relacje

by Emilia Kulpa-Nowak | Budując relacje z innymi, wnosimy nie tylko nasze różne doświadczenia, ale także sposób, w jaki budujemy relację z samym sobą. To kluczowy aspekt naszych związków.