Poziom Miłości

Poziom Miłości to podcast w którym dzielę się moimi pomysłami na to, jak budować relacje. Wg mnie wszystko zaczyna się od porządku ze sobą. I choć czasami mówimy, że my jesteśmy uporządkowani, to jednak nadal warto zadbać o to, by być ze sobą w relacji miłości. Miłość to nie tylko piękne uczucie, ale to także postawa, potrzeba i poziom energii, w którym zanurzamy nasze życie. W podcaście opieram się na mądrości i postawie NVC, a sama nazwa nawiązuje do poziomów świadomości opisanych przez dra Davida Hawkinsa. Poziom Miłości jest wykalibrowany przez niego na 500 i jest energią życiową, w której świat jest obfitym, pięknym i przyjaznym miejscem, a nam samym jest dobrze. Cokolwiek robimy i mówimy – robimy to z miłości. Brzmi dobrze?

Zapraszam do słuchania, może wspólnie dojdziemy do tego miejsca?

Nie ma ustalonej kolejności odcinków, każdy z nich jest porcją – wiedzy, mojego doświadczenia lub przemyśleń, czasami jest odpowiedzią na to, co przynosi mi świat. Możesz słuchać ich po kolei, losowo lub skorzystać z wyszukiwarki, by znaleźć to, czego akurat teraz potrzebujesz.

Skomentuj lub napisz do mnie, jeśli ten podcast Cię porusza, daj mi znać, że to, co robię, jest dla Ciebie ważne.

Odcinki

Rola życia

by Emilia Kulpa-Nowak | W swojej własnej roli - nie świata, nie społecznej, nie kobiecej, męskiej, żony czy matki, ale w swojej własnej. I choć czasami kobieta potrzebuje zgody, by wyjść ze swojego stereotypu i mężczyzna potrzebuje zgody, by wyjść ze swojego stereotypu, bo płeć czasami bardzo nas ogranicza. To jednak to, co najpierw jest nam potrzebne to akceptacja. Przyjęcie i uznanie tego, co jest, tego, co mamy. O roli życia, zmianie i integrowaniu rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka. Poziom miłości.

Piosenka o miłości

by Emilia Kulpa-Nowak | Jakich piosenek o miłości słuchasz? Co śpiewają Twoi ulubieni artyści? Przeszukujemy piosenki, która oddawałaby choć trochę naszą wizję miłości. Bycia pełnym i wartościowym, a nie o tęsknocie, braku, męce i udręce, o byciu porzuconym, o ranie samotności... W tym odcinku podcastu Poziom miłości postulujemy, szukamy i stwierdzamy, a także zapowiadamy pewną niespodziankę dla Was! To jest rozmowa o kulturze, o tęsknocie, o braku i kompletności. To jest też rozmowa o przynależności. Jak zawsze odwołujemy się i korzystamy z dorobku Davida Hawkinsa i Marshalla B. Rosenberga. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Akceptacja

by Emilia Kulpa-Nowak | Potrzeba czy postawa? Jak ją odróżnić od bierności, po co nam jest potrzebna akceptacja, jak działać, jak pielęgnować w sobie akceptację? David Hawkins w swoich Poziomach Świadomości określa cały poziom mianem akceptacji, a Marshall B. Rosenberg (NVC, Nonviolent Communication) nazywa ją potrzebą. Przyjrzyjmy się razem, co nam daje akceptacja. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Egoizm

by Emilia Kulpa-Nowak | Jesteś egoistą, myślisz tylko o sobie, nie jesteś pępkiem świata... a przecież niemal każda ścieżka rozwoju osobistego lub duchowego zachęca nas do tego, by się zajmować sobą. Zacznij od siebie, bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie, zajmuj się sobą, spełniaj swoje potrzeby, naucz się mówić o swoich potrzebach... Jak zajmować się sobą i nie stać się egoistą? A może to właśnie egoistą mamy się stać? Jak porzucać swoje ego i dbać o siebie? W rozmowie o egoizmie przyglądamy się uczuciom i potrzebom, a przyświeca nam podejście Poziomów Świadomości Davida Hawkinsa i NVC (Porozumienie bez przemocy) Marshalla B. Rosenberga. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Złość

by Emilia Kulpa-Nowak | Oczyszcza czy porywa? Krzywdzi czy służy? Po co nam ta cała złość? Poziom negatywny - w Poziomach Świadomości Davida Hawkinsa, dzwonek alarmowy - w podejściu NVC (Nonviolent Communication) Marshalla B. Rosenberga, przyzwyczailiśmy się widzieć złość jako niszczącą siłę, próbujemy ją wykrzyczeć, wyrzucić z siebie albo tłamsić i nie pozwalać jej się wyszaleć. Posłuchaj, co innego jest możliwe. Rozmawiają Emilia Kulpa-Nowak i Marcin Rączka

Słuchanie

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy Ty możesz mnie choć raz wysłuchać? Mówię do Ciebie, nie słyszysz? W ogóle mnie nie słuchasz! - czy to Twoje słowa/ myśli? Znasz je? Padają, gdy druga osoba słucha-nie słucha w taki sposób, który dla Ciebie jest jakoś trudny. Na czym polega na trudność? Co konkretnie Ci przeszkadza? Jak możesz zadbać o siebie i o tę relację?

Rywalizacja

by Emilia Kulpa-Nowak | Wkurzam się na to, jak bardzo ukochaliśmy sobie mit rywalizacji jako czegoś, co nas wspiera i jest ważne w życiu. Jest tyle badań, tyle obserwacji i tyle sprzeczności w tym micie. Jestem ciekawa, jak Ty to widzisz?

MIT Piękna

by Emilia Kulpa-Nowak | Im jestem starsza, tym bardziej zauważam, że uroda ma znaczenie. Heh, to trywialne i życzyłabym sobie świata, w którym to nie ma znaczenia, ale czy da się to osiągnąć?

mit romantycznej miłości

by Emilia Kulpa-Nowak | Wiemy, że mit romantycznej miłości jest tylko mitem, a jednak ciągle na tę miłość czekamy...prawda?

Niezależność a autonomia

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy człowiek wolny jest niezależny? Czy człowiek niezależny jest wolny? Dzisiaj zapraszam Cię do tego, by poprzyglądać się autonomii i niezależności i sprawdzić, jak one funkcjonują w Twoim życiu.

Mit wyłączności

by Emilia Kulpa-Nowak | Po to mam męża/żonę żeby zaspokajał/ła moje potrzeby. Dzisiaj porozmawiamy o tym, że nie koniecznie to jest prawda...

Jak stać się liderem wyzwań?

by Emilia Kulpa-Nowak | Kat, sprawca - wpaść w tę rolę, to wpaść w pułapkę. To nie jest "wdzięczna" rola, a jednak także i ta może wyzwolić wiele energii, zadowolenie i zaspokajać potrzeby. Gdybyśmy potrafili zaspokoić te potrzeby w inny sposób, być może chcielibyśmy zmienić swoją rolę - tylko na jaką? Na ratownika? ofiarę? Mam coś lepszego.

JAK PRZESTAĆ BYĆ OFIARĄ?

by Emilia Kulpa-Nowak | Która rola jest Ci bliska - ofiary, ratownika czy kata? Każda z nich może być trudna, może osłabiać naszą sprawczość, empatię, miłość do siebie.

Jak wyjść z roli ratownika?

by Emilia Kulpa-Nowak | Ratownik uwielbia ratować, w tym zadaniu się spełnia i zaspokaja morze potrzeb. Co możesz zrobić, by wyjść z tej roli?

Etykiety i oceny

by Emilia Kulpa-Nowak | Jak sobie radzić z tym, że zaczynamy się czasami nakręcać? Jak się odnaleźć w gąszczu etykiet i opinii na temat nas samych i osób z którymi tworzymy relacje?

Czy słowo ma znaczenie?

by Emilia Kulpa-Nowak | Czasami mówimy, że słowo ma wpływ na nasze relacje, ludzi z którymi żyjemy, ale czy to naprawdę chodzi o słowo?

Trudne komunikaty

by Emilia Kulpa-Nowak | Zdarza Ci się, że twój partner/partnerka mówi Ci trudne słowa? Wtedy trudno wytrwać w byciu razem w kontakcie. Relacja na chwile zupełnie się rozpada. Co możesz zrobić z trudnym komunikatem?

Wstyd

by Emilia Kulpa-Nowak | Chcesz przynależeć - być przyjętym, ważnym i widzianym w grupie osób, na których Ci zależy. A wiesz jaki mechanizm dba o Twoją przynależność? Ważny i czasami trudny mechanizm.

Intencje

by Emilia Kulpa-Nowak | Czasem ktoś Cię krytykuje, złości, obraża - masz tak? Dziś porozmawiamy o tym, co możemy zrobić w takiej sytuacji.

Dojrzałość i Samotność

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy dojrzałość oznacza samotność? Może nam się pojawić taka myśl, że jeżeli dojrzały człowiek dba o siebie sam to musi być bardzo samotny...

Być artystą

by Emilia Kulpa-Nowak | Na jakość świata w którym żyjemy składamy się my wszyscy. To jest suma, a może nawet iloczyn naszych potencjałów. W tym nagraniu o tym, dlaczego warto być artystą i wykorzystywać pełnię swoich zasobów.

wstyd i potrzeby

by Emilia Kulpa-Nowak | Czy jesteś w stanie wziąć odpowiedzialność za każdą swoją potrzebę? W tą przestrzeń potrzeb czasem wkrada się wstyd, zapraszając nas do... weryfikacji przekonań!

dojrzałość

by Emilia Kulpa-Nowak | Dojrzałość nie jest związana z wiekiem, ani z odpowiedzialnością. Dzisiaj zapraszam Cię do podróży po dojrzałości.

strach i miłość

by Emilia Kulpa-Nowak | Dzisiaj opowiem o miłości i strachu. O dwóch energiach, które napędzają nasze życie.

Równowaga w życiu

by Emilia Kulpa-Nowak | Równowaga w życiu - wydaje się, że to taki króliczek, którego ciągle gonimy i nie możemy go złapać. Co to w ogóle jest ta równowaga?

Zasady i potrzeby

by Emilia Kulpa-Nowak | Zasady - budują bezpieczeństwo i przewidywalność. Potrzeby - mówią o życiu. Jak pogodzić pozorny ogień i wodę, by zasady nie blokowały naszych potrzeb?

Relacje

by Emilia Kulpa-Nowak | Budując relacje z innymi, wnosimy nie tylko nasze różne doświadczenia, ale także sposób, w jaki budujemy relację z samym sobą. To kluczowy aspekt naszych związków.